Top 9 najbližih američkih predsjedničkih izbora od 1945. godine

Na temelju udjela glasova na izbornom fakultetu, evo popisa devet najbližih američkih predsjedničkih natjecanja u moderno doba.

9. Izbori 2008

Prva Obamina pobjeda bili su deveti najbliži predsjednički izbori od kraja Drugog svjetskog rata u pogledu udjela glasova izbornog kolegija koje je osvojila svaka strana. Nakon osam godina republikanske vladavine Bijelom kućom, Amerika je glasala za promjene u obliku karizmatičnog Baracka Obame.

Demokratski predsjednik osvojio je 365 glasova na izbornom kolegiju - 68% od raspoloživih.

8. Izbori 2012

Četiri godine kasnije, Obama je ispratio republikanskog izazivača Mitta Romneya kako bi zadržao Bijelu kuću. Ovo je vrijeme bilo bliže, jer je predsjednik osvojio 332 glasa na izbornom kolegiju - 62% od raspoloživih.

7. Izbori 1948

Harry Truman pobijedio je republikanskog kandidata Thomasa E. Deweya u prvoj poslijeratnoj izbornoj utrci s 57% glasova izbornih kolegija - ukupno 303.

6. Izbori 2016

Što se tiče udjela u izbornom kolegijumu, posljednja rata u 'Amerika glasa' saga sadržavala je šestu najbližu američku predsjedničku utrku. Donald Trump osvojio je predsjedničko mjesto s 56,5% glasova na izbornom kolegiju - ukupno 304.

3333 anđeoski broj

Trump je možda osvojio Bijelu kuću, ali njegov popularni udio glasova bio je znatno manji od udjela njegove suparnice Hillary Clinton.

5. Izbori 1960

Izbori 1960. označili su kraj osam godina republikanske vladavine kad je John F. Kennedy pobijedio Richarda Nixona. Ovo su bili bliski izbori i u pogledu popularnog udjela i glasova birača. Kennedy je osvojio 303 glasa na izbornim koledžima, 56% glasova dostupnih u to vrijeme.

4. Izbori 1968

Richard Nixon našao se na listi najvećih američkih predsjedničkih pobjeda četiri godine nakon toga, no njegova je prva pobjeda - i treći put kandidiranje za predsjednika - osvojio nešto manje od 56% dostupnih glasova na izbornom fakultetu (ukupno 301).

3. Izbori 1976

Osam godina kasnije, Jimmy Carter preuzeo je Nixonovu zamjenu - Geralda Forda - kako bi Bijelu kuću vratio natrag demokratima. Unatoč skandalu Watergate dvije godine prije, izbori su bili blizu, ali na kraju je Carter pobijedio.

2. Izbori 2004

Drugi izbori Georgea W. Busha zauzimaju drugo mjesto na vrhu ove liste. Osvojio je 286 glasova (53% od raspoloživih) u odnosu na 251 pobijedio je demokratski izazivač John Kerry .

Izbori su uslijedili 11. rujna i rezultirajućeg rata protiv terorizma.

Značenje broja anđela 727

1 Izbori 2000

Izbor Georgea W. Busha 2000. bio je najbliža predsjednička utrka od 1945. Bio je i jedan od najbližih u povijesti SAD-a. Bush je osvojio samo 271 izborni glas, samo 50,37% od svih dostupnih. Njegov protukandidat, Al Gore, osvojio je 266 glasova na izbornom fakultetu, kao i glasovi naroda.

Rezultat na Floridi bio je izuzetno blizak, što znači da je trebalo izvršiti ponovno brojanje. Nakon ponovnog brojanja i Vrhovnog suda vladajući, Bush je proglašen pobjednikom. Bush je osvojio državu do manje od 600 glasova ; da je 600 neglasača na Floridi izašlo i odabralo Al Gorea, tada bi on osvojio mjesto predsjednika.

Činjenica da su ovi izbori bili najbliži u pogledu udjela glasova na izbornom fakultetu, kao i dodana drama prebrojavanja na Floridi, ova utrka dobro i zaista zaslužuje prvo mjesto.

Podaci za ovaj popis temelje se na statistici o tome Stranica Wikipedije na predsjedničkim izborima.